EMZİK KULLANALIM MI?

Yıllardır emzik kullanımı konusunda doktorlar kendi aralarında bile bir fikir birliği içinde değiller. Doktor, hemşire, herkes ayrı bir şey söylemekte ve annelerin kafalarının daha çok karışmasına neden olmaktadır. Emzik vermeyen anneler “ acaba versem daha mı iyi olur? “ diye düşünürken, emzik veren anneler de “ hata mı yapıyorum? “ şeklinde düşünebilmektedir. Son dönemde bu konu ile ilgili birçok yayın olması, Amerika’da birçok klinikte yenidoğan bebeklere hemen emzik verilmesi, tartışmaları bir başka boyuta taşımaktadır.
Anne sütü alan bebeklerde, emzirme düzene girene yani bebek 3-4 haftalık oluncaya kadar emzik verirken dikkatli olunması gerektiği vurgulanır ancak bebeklerin hem anne memesine hem de emziğe çok güzel uyum sağladıkları görülmektedir.

EMZİK KULLANMANIN AVANTAJLARI

– Emme refleksi güçlü olan bebekler, emzik verilmediği takdirde parmak emmekte ve bu alışkanlığın bıraktırılması zaman almaktadır. Hatta ilkokulda sıranın altına saklanıp gizli gizli parmak emen çocuklar görülebilmektedir. Emzik alan bebekler belli bir yaşa geldiğinde (en geç 3 yaş) emzik bıraktıralabilmektedir.

– Emzik huzursuz bebekleri sakinleştirir. Emme refleksi güçlü bebekler bir şey emerken daha mutlu olurlar.

– Emzik, bebeğin dikkatini geçici olarak dağıtmayı sağlayabilir. Aşı sırasında veya sonrasında, kan alınırken veya benzeri işlemler sonrasında bebeğin ilgisini dağıtmak için yardımcı olabilir.

– Emzik bebeğin uykuya dalmasına yardımcı olabilir. Uykuya dalmada zorluk çeken bebekler için yardımcı bir araçtır.

– Emzik, bebeklerde görülen ‘’ Ani bebek ölümü sendromu ‘‘ riskini azaltmaktadır. Son yapılan çalışmalar, yayınlar bu görüşü destekler niteliktedir.

– Emzik, uçak yolculuklarında bebeğin rahatsızlığını azaltabilir. Bebekler istemli olarak yutkunamadıkları için uçak yolculuklarında oluşan ani basınç değişikliklerine uyum sağlayamaz ve kulak ağrısı çekerler. Emzik emmek kulak basınç değişikliklerine uyum sağlamaya ve dolayısıyla ağrıyı azaltmaya yararlı olabilir.

EMZİK KULLANMANIN DEZAVANTAJLARI

– Emziğin bebeklerde damak yapısını bozduğu eski yıllardan beri düşünülmektedir. Ancak son dönemde yapılan çalışmalarda, eğer bebek 4 yaşından sonra emzik emmeye devam ederse damak yapısının bozulduğu görülmüştür. Bu nedenle 2-3 yaş arasında emzik bırakılmalıdır.

-Bebek emziğe bağımlı hale gelebilir. Eğer bebek uyumak için emziğe ihtiyaç duyuyorsa, emzik ağzından çıkınca geceleri uyanıp ağlayabilir.

-Emziğin orta kulak iltihabına neden olduğu yolundaki söylemler tam olarak ispatlanamamıştır.

EMZİK KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR:

-Emzikler tek parça ve kolay temizlenebilir olmalıdır.

-Emzikler temiz tutulmalıdır. Bebek 6 aylık oluncaya ve bağışıklık sistemi yeterince gelişinceye kadar emzik sık sık kaynatılmalıdır. Bebek 6 aylık olduktan sonra sabun ve suyla yıkanıp kullanılabilir.

-Emzik ağıza alınıp bebeğe verilmemelidir.

-Emzik şeker ve bal benzeri tatlı şeylere batırılıp bebeğe verilmemelidir.

Prof. Dr. Tansu Sipahi